تبلیغات
تبادل اطلاعات رشته اقتصاد بازرگانی - پول الکترونیک
سه شنبه 9 اسفند 1390  16:32    ویرایش: شنبه 13 اسفند 1390 14:35
توسط: س ق

پول در زندگی انسان از چنان اهمیتی برخوردار است كه برخی آن را یكی از مهمترین اختراعات بشر یاد كرده اند.....

پول الکترونیک

پول در زندگی انسان از چنان اهمیتی برخوردار است كه برخی آن را یكی از مهمترین اختراعات بشر یاد كرده اند.

پول در زندگی انسان از چنان اهمیتی برخوردار است كه برخی آن را یكی از مهمترین اختراعات بشر یاد كرده اند. همراه با پیشرفت روز افزون فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات ICT )) و امکانات قابل استفاده برای پرداخت و تسویه الکترونیک وجوه، مفهوم پول الكترونیك در دهه ۱۹۹۰ میلادی مطرح و زمینه معرفی و ارایه آن فراهم گردید. بنابراین، پول الکترونیک از نوآوری های مبتنی بر فناوری‌های نوین است که در حوزه پرداخت های خرد صورت گرفته است. نوآوری های مذکور با اینکه هنوز درمراحل اولیه توسعه خود قراردارند، این قابلیت را دارند که نقش غالب پول نقد را در پرداخت های خرد کمرنگ کرده و مبادلات خرد را برای مصرف‌کنندگان و فروشندگان آسان تر و ارزان‌تر کنند.
پول الکترونیک به عنوان "مبلغ ذخیره شده به طور الکترونیک در ابزاری مانند کارت تراشه دار یا در درایو سخت (هارد) رایانه شخصی" تعریف می‌شود (بانک تسویه بین‌المللی، 2003). همچنین، در تعریفی دیگر، پول الکترونیک عبارت است از "انباره الکترونیک ارزش پولی روی یک ابزار فنی که به شکل گسترده برای پرداخت به پذیرندگان (غیر از صادر کننده آن) بدون الزام به اتصال به حساب‌های بانکی ولی به شکل یک ابزار پیش پرداخته حامل عمل می‌کند" (بانک مرکزی اروپا، 1998).
این تعاریف هم کارت های پیش پرداخته چند منظوره (که گاهی "کیف پول الکترونیک" نامیده می شوند) و هم محصولات نرم‌افزاری پیش‌پرداخته که از شبکه‌های رایانه ای مانند اینترنت استفاده می‌کنند ( که گاهی "پول دیجیتال" نامیده می‌شوند) را دربرمی‌گیرد. بر این اساس، برخلاف بسیاری از کارت های پیش‌پرداخته یک منظوره (مانند کارت های شرکت های تلفن یا مترو)، محصولات پول الکترونیک برای استفاده به عنوان ابزارهای عمومی چند منظوره پرداخت مورد توجه قرارمی گیرند.
کیف پول الکترونیک (کیپا) نیز "کارت‌ پیش‌پرداخته چندمنظوره قابل تمدید اعتبار است که می‌تواند برای پرداخت‌های خرد یا سایر پرداخت‌ها به جای پول نقد (مسکوکات) بکار ‌رود" (BIS, 2003).
پول الکترونیک به عنوان جایگزینی برای اسکناس و مسکوک مطرح می شود. هرچند، این ابزار پرداخت بر خلاف اسکناس و مسکوک در موارد موجود تنها یکبار قابل استفاده است (مگر آن که دوباره تمدید اعتبار شود). تفاوت پول الکترونیک با سایر کارت‌های بانکی و همچنین محصولات دسترسی به حساب مانند تلفن‌بانک، اینترنت بانک و تلفن همراه بانک این است که نیازی به اتصال به حساب‌های بانکی مصرف‌کننده وجود ندارد و همچنین به دلیل برخورداری از تراشه حفظ داده‌ها، نیازی به اتصال برخط (آنلاین) وجود ندارد و تراکنش‌های برونخطی (آفلاین) را ممکن می‌سازد. این نوع پول می‌تواند جایگزینی برای اسکناس و مسکوک و مکملی برای سایر ابزارهای پرداخت خرد مانند چک و انواع کارت‌های بدهی و اعتباری باشد. از آنجا که پول الکترونیک عمدتا به عنوان جایگزین وجه نقد در مبادلات نقدی خرد ترویج می شود، بسیاری از کشورها حد به نسبت پایینی برای حداکثر مبلغی که می تواند توسط مصرف‌کننده نگهداری شود، وضع می‌کنند.
اگر چه در فرآیند توسعه پول الكترونیك، انواع بسیار متفاوتی از محصولات پول الكترونیك با ویژگی‌های مختلف عرضه شده اند، اما در طراحی همه آنها سعی شده است تا با دارا بودن ویژگی‌های اسکناس و مسکوک با سهولت و امنیت بالاتری مورد استفاده قرار گیرند. محصولات پول الكترونیك مبتنی بر كارت‌های تراشه دار (عمدتا کارت های هوشمند) قابلیت تمدید اعتبار مجدد دارند و در همه جا به عنوان ابزار پرداخت، قابل استفاده می باشند. کیف پول الکترونیک برای تسهیل پرداخت‌های با ارزش کم در معاملات خرد حضوری طراحی شده‌ و انتظار می‌رود كه به عنوان جایگزین اسکناس و مسکوک و مکمل كارت‌های بدهی و اعتباری و چک بکار رود. همچنین، محصولات پول الكترونیك مبتنی بر نرم افزار یا شبکه نیز برای تسهیل پرداخت‌های خرد از طریق شبکه‌های ارتباطی مانند اینترنت طراحی شده و می‌توانند به جای انواع کارت در پرداخت های شبکه ای استفاده شوند. محصولات پول الکترونیک مستلزم حضور فیزیكی پرداخت‌كننده و دریافت‌كننده وجه برای قطعیت پرداخت نیست؛ زیرا موجودی پول الكترونیك می تواند از طریق شبكه‌های رایانه‌ای به صورت به هنگام انتقال یابد.
استفاده از پول الکترونیک در مقایسه با ابزارهای سنتی پرداخت مانند اسکناس و مسکوک و چک از سهولت و امنیت بالاتری برخوردار بوده و موجب کاهش چشمگیر هزینه‌ها هم برای مشتریان، هم پذیرندگان پول الکترونیک و هم بانک‌ها می گردد.
بر اساس آمارهای موجود، طرح‌های کارتی پول الکترونیک در تعداد قابل توجهی از کشورها از جمله استرالیا، اتریش، بلژیک، هلند، نروژ، سنگاپور، ژاپن، سوئیس، اسپانیا، بولیوی، برزیل، چین، جمهوری چک، غنا، هند، لیتوانی، مالی، مالزی، مکزیک، نیجریه، ترکیه، ونزوئلا و ... به شکل نسبتاً موفقی در حال اجرا هستند. در حالی که ارایه محصولات پول الکترونیک مبتنی بر نرم‌افزار یا شبکه بسیار محدود است. محصولات پول الکترونیک در سطح کشوری یا تنها در سطح مناطق یا شهرهای مشخصی اجرا می‌شود. محصولات مزبور در شرکت‌های حمل و نقل عمومی، مخابرات عمومی، و عملگرهای خودکار پارک متر و پرداخت کالا توفیق نسبی داشته اند. همچنین، طرح‌های کارت پول الکترونیک در برخی کشورها به شکل آزمایشی و محدود در حال اجرا است.
در تعدادی از کشورها تعداد کارت‌های پول الکترونیک و پایانه‌های کارت‌خوان برای استفاده از پول الکترونیک و تمدید اعتبار آنها قابل توجه است. بر اساس آمار موجود در پایان سال 2009 در کشورهای بلژیک، برزیل، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، کره، هلند، روسیه، سنگاپور و سوئیس در مجموع معادل 329 میلیون کارت با کارکرد پول الکترونیک صادر شده که بیشترین آن مربوط به کشورهای ژاپن و آلمان بوده است (BIS,2011). هرچند، مانده‌های پرداخت نشده (در جریان) و همچنین ارزش کل مبادلات پول الکترونیک، در اکثر موارد مقادیر کمی بوده است. پایین بودن حجم مبادلات به گسترش محدود استفاده و ارزش متوسط پایین هر تراکنش کارت‌های مزبور بر می‌گردد.
به منظور برقراری امنیت پول الکترونیک، تمهیداتی از قبیل نصب ریز تراشه‌های مقاوم در مقابل تغییر اطلاعات و استفاده از تکنولوژی رمزنگاری و همچنین تعیین سقف محدود برای مبلغ کارت‌ها یا سایر وسایل پول الکترونیک و استفاده از رمز (PIN ) برای استفاده و یا انتقال وجه به این امر کمک می‌کند. امنیت پول الکترونیک از جنبه‌پول‌شویی و سایر فعالیت‌های محرمانه قابل اهمیت است. راهبران سیستم مرکزی اطلاعات نیز می‌توانند طرح‌های پول الکترونیک را برای شناسایی این تخلفات به شکل مستمر پایش ‌کنند. همچنین لازم است روابط قانونی و قراردادی بین مصرف‌کنندگان، فروشندگان، صادرکنندگان و راهبران شبکه، شفاف و مشخص باشد. اکثر بانک‌های مرکزی که بر سیستم پرداخت نظارت و سرپرستی دارند بر صدور و گسترش پول الکترونیک نیز نظارت می‌کنند و مشکلات و محدودیت‌های موجود را مرتفع می‌سازند.

 

   


نظرات()  
Foot Issues
یکشنبه 15 مرداد 1396 01:43
Terrific work! This is the type of info that are supposed to
be shared around the web. Shame on Google for not positioning this
put up upper! Come on over and talk over with my site .
Thanks =)
isabellevillatora.wordpress.com
جمعه 13 مرداد 1396 13:12
I have learn a few good stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting.
I surprise how much attempt you set to make one of these magnificent informative web site.
randycallicoat.wordpress.com
شنبه 7 مرداد 1396 12:52
It's hard to find experienced people in this particular topic, however, you sound like you
know what you're talking about! Thanks
BHW
چهارشنبه 30 فروردین 1396 23:16
I all the time emailed this website post page to all my contacts,
as if like to read it after that my friends will too.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

تبادل اطلاعات رشته اقتصاد بازرگانی